A4 Rum är ett projekt för barn och ungdomar bestående av en workshop, en konsert och en utställning. Vi vill skapa ett gränsöverskridande mellan bild och tonkonst och presentera nya sätt att notera och spela musik på. Detta är en enkel och lekfull väg in i den experimentella musiken.
Utställningen och konserten bygger på partitur i A4-format. Med partitur menar vi notskrift, men också textbaserade eller grafiska instruktioner, foto, bild och kanske även skulptur.
Workshopen börjar med att GLO presenterar sitt sätt att arbeta och sina idéer. De visar sedan praktiskt hur det fungerar. Eleverna skapar sina egna A4-verk i mindre grupper, varefter eleverna och GLO tillsammans spelar de nyskrivna verken. Partituren tillfaller utställningen på Fylkingen som hänger kvar i foajén under workshopveckorna.
Workshopen sker på Ungdomshuset Palatset, Riddarholmen, lördag 16/10.
På konserten spelas ett antal A4 stycken; några klassiker och några från workshopen på Palatset.
The Great Learning Orchestra (GLO) är ett nätverk där musiker från olika områden kan mötas för att utforska musik där lyssnandet står i centrum. För tillfället består orkestern av ett drygt 100-tal musiker.
GLO initierades 1999 av musikerna/tonsättarna Leif Jordansson och Pelle Halvarsson och har sedan starten gett sig i kast med en mängd stycken från den moderna experimentella scenen, stycken av Gavin Bryars, Terry Riley, Erik Satie, Lou Reed m.fl. - alltid i egna tolkningar men gärna tillsammans med kompositören.
Namnet, som är hämtat från den brittiske kompositören Cornelius Cardew`s verk The Great Learning, skall utläsas med betoning på varje ord: stor (många) – lärande – orkester (spelande).




